Czym jest rwa kulszowa
To zespół bólowy wywodzący się najczęściej z dolnej części kręgosłupa, w którym dolegliwości bólowe mogą promieniować w zakresie od pośladka przez tylną powierzchnię uda i podudzia aż do stopy. Rwa kulszowa jest spowodowana uciskiem wywieranym na przebiegu nerwu kulszowego (największego nerwu obwodowego człowieka) lub tworzących go nerwów rdzeniowych (odchodzących od rdzenia kręgowego na pograniczu lędźwiowo-krzyżowym).
Objawy rwy kulszowej
Objawy rwy kulszowej mogą narastać stopniowo lub pojawić się nagle. Typowy dla tego schorzenia jest ból okolicy lędźwiowej, który promieniuje do kończyn dolnych. Narasta przy pochylaniu się i unoszeniu nogi w pozycji leżącej na plecach (objaw Lasègue’a). Towarzyszyć mu mogą drętwienia, zaburzenia czucia, parestezje kończyn dolnych, uczucie zmniejszenia siły mięśniowej. Występujące w rwie kulszowej nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych wiąże się z ograniczeniem ruchomości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W ciężkich przypadkach u chorych na rwę kulszową może dojść do zaburzeń poruszania się czy mikcji i defekacji.
Ze względu na czas trwania rwę kulszową można podzielić na ostrą (krótkoterminową), która trwa od 3 do nawet 10 tygodni, oraz przewlekłą (długoterminową) – zazwyczaj trwa ona więcej niż kilkanaście tygodni.

Leczenie rwy kulszowej
Jest ono wielowymiarowe:
- Polega w pierwszej fazie na podaniu leków przeciwzapalnych w tabletkach przepisanych przez lekarza czasami w formie zastrzyku jeszcze na oddziale SOR.
- Kolejny etap to terapia manualna, masaż i terapia powięziowa wykonywana przez fizjoterapeutę. Fizjoterapeuta pokazuje jakie pozycje przyjąć w łóżku i na krześle by odczuwać mniejszy ból w stanie ostrym
- Ćwiczenia z początku skupiaj się na oddechu, rozciąganiu w pozycjach leżących. Najczęstszy błąd pacjentów to brak utrudniania ćwiczeń gdy ból ustaje.
- Czas trwania leczenia między 3-12 tyg.
- Ważne by atak rwy nie powracał co 6-8miesięcy
